Náš příběh

ZAHRADNICTVÍ STODOLA

To jsme my...

Andrea, Lukáš a Domík

   Malá skromná rodinka co se nebála jít za svým snem vytvořit a tvořit něco co nás baví a bude jen naše a na nás. Snažíme se o to, aby naše zahradnictví bylo jako krásná zahrada s kouzlem starých časů kam můžete přijít pro dobré rady, nakoupit vše co potřebujete, nebo se jen pokochat a posedět v romantických zákoutích.

Pozemek  pro budoucí zahradnictví

Březen 2020 

Situace v ČR díky nemoci Covid-19 nebyla růžová. Zůstali jsme proto všichni zavření doma v obavách  z dalšího vývoje šíření nemoci. Smutno nám ale nebylo. Doma jsme měli veselo, protože jsme měli plné ruce práce s prvním přírůstkem v naší rodině. Mezi těmi všemi plenami, krémíčky a sem tam i dětským pláčem jsem přemýšlel, co bude dál. V tu dobu už jsem věděl, že se do svého původního zaměstnání nevrátím. Dostali jsme spoustu nápadů, co bych mohl dělat. Zvítězila však, už pěkných pár let stará myšlenka mojí ženy, vybudovat na našem velkém nevyužitém pozemku zahradnictví. Dříve na ni nebylo mnoho času ani síly. Kdy jindy, když ne teď! Netrvalo dlouho a jen co vylezla první sněženka, pustili jsme se do práce.

Stodola stará nejméně 250 let

Oprava štítu a historie venkovského domu

Ze všeho nejdříve jsme se pustily do opravy štítu na stodole (odtud se zrodil i název našeho zahradnictví). Nebyl už v nejlepší kondici, proto jsme se rozhodli pro menší opravu a nový nátěr. 

Pokud naše zahradnictví navštívíte, budete mít jedinečnou možnost se pokochat stavitelským umem našich předků. Venkovský dům, jehož součástí je stodola a další prostory pro skladování a výrobu zemědělských surovin, byl postaven přibližně koncem 18. století. Bohužel se nedochoval jediný záznam o stavbě, ani jeho obyvatelích. Co víme přesně je fakt, že v poválečné době dům osídlovali sudetští Němci, kteří byli na základě Benešových dekretů odsunuti. Od té doby vlastní dům i s pozemky naše rodina. 

Po roce 1989 se děti, kteří v tomto domě vyrůstali, přijeli několikrát podívat na svůj rodný dům. Při jejich poslední návštěvě však zapomněli na sklep, do kterého nedopatřením spadli a zlomili si nohu :) Ano, to se opravdu stalo..

Zde je odkaz na památkový katalog:  https://www.pamatkovykatalog.cz/venkovsky-dum-13464936


Vnitřek stodoly

Stará stodola

Řekli jsme si, že když už zahradnictví, tak se vším všudy. Rozhodli jsme se proto vybudovat ve stodole staré nejméně 250 let místo, kde budete moci nakoupit od pastičky na myši, přes květináče, hlíny, postřiky, lopaty, hrábě, hnojiva a hlíny, až po sudy na vodu, bazénovou chemii a mnoho dalšího. Stodola byla dlouhá léta využívána jako skladiště všeho možného i nemožného. Čekal nás proto nelehký úkol. Heslo znělo: Všechno musí pryč.

Ač jsem tomu nevěřil, dalo to sice dost práce, ale netrvalo dlouho a stodola byla vyklizená. Po menších úpravách a opravách, mohla začít sloužit jako zázemí našeho zahradnictví, k uskladnění zboží , které je chráněno proti větru a dešti.

Prodejní plocha

Po vyklizení zahrady od uskladněných trámů, vykopání brambor a sklizni zeleniny, přišla na řadu těžká technika a terénní úpravy.

Zanedlouho po terénních úpravách jsme postavili skleník a pustili jsme se do stavby přístřešku pro květiny, které nemají rádi moc sluníčka ani deště.

Těžká technika musela vyhloubit i drenáž domu a rýhy pro budoucí štěrkové cesty.

První záhony a jezírko

Základ štěrkové cesty je hotový. Paní zima už klepe na naše vrata od stodoly, proto přišlo na řadu i usazení malého zahradního jezírka a osázení prvních záhonů na prodejní ploše zahradnictví

Záhon mixu trvalek různého vzrůstu, druhu, ale i barev, ohraničen pískovcem z podezdívky starého domu ze sousedství, který byl vytěžen před stovkou let v místním kamenolomu.

Zima 2020-2021

Zima 2020-2021 přišla po předchozích letech s nadílkou sněhu, proto jsme nestihli dodělat střechu na přístřešku, ani dokončit prodejní plochy. Snad se zima umoudří a dovolí nám do 29.Března vše dodělat, abychom vás mohli přivítat ve Vašem zahradnictví STODOLA.

Jaro 2021

Těsně před otevřením jsme dovezli první várku okrasných květin, ještě zbývalo je rozmístit po zahradnictví.

Vaše Zahradnictví Stodola v průběhu sezony 2021.